• Index
  •  » Tatry
  •  » Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

#1 2014-02-06 13:39:18

gazda

Nowy użytkownik

Punktów :   

Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Pierwszym schroniskiem na Hali Gąsienicowej działającym od 1891 r. była szopa góralska, wcześniej wykupiona i przerobiona na altanę przez Towarzystwo Tatrzańskie. Ze względu na wzrastającą popularność Hali Gąsienicowej, kilka lat później przebudowano je na schronisko noclegowe, a w stojącej obok szopie urządzono kuchnię. Niedługo później powstały w tym rejonie dwa kolejne schroniska: jedno prywatne i drugie wybudowane przez Towarzystwo Tatrzańskie. Wkrótce i one przestały wystarczać dla ogromnej rzeszy turystów. W 1924 r. Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego rozpoczął budowę nowoczesnego schroniska górskiego wg projektu Z. Kalinowskiego. Grube granitowe mury zostały wewnątrz obudowane drewnianymi ścianami. Uroczystego otwarcia dokonano 12 lipca 1925 r.
Cieszyło się ono wielką popularnością, a jego murowany budynek zainspirował turystów do nadania mu nazwy "Murowaniec". Rocznie nocowało tu ok. 7 tys. turystów. W 1930 r. wmurowano tu tablicę upamiętniającą Adama Asnyka, wielkiego poetę i miłośnika Tatr. Schronisko szczęśliwie przetrwało II wojnę światową i zaraz po jej zakończeniu otwarto je dla turystów. W 1950 r. PTTK rozpoczęło przebudowę schroniska, a w latach następnych kilkakrotnie je modernizowano. Jego historia nie zawsze była tak łaskawa, 5 grudnia 1963 r. w schronisku wybuchł pożar, który strawił dach i poddasze wraz z popularną wśród turystów salę noclegową zwaną "trumną". Zaraz po tej tragedii przystapiono do odbudowy schroniska, którą ukończono 4 miesiące poźniej. Od tego czasu schronisko służy turystom do dziś. Ze schroniska odchodzi bardzo wiele szlaków wypadowych dla mało i bardzo wymagających turystów. Szlaki są bardzo zróżnicowane, od spaceru nad Czarny Staw Gąsienicowy (35 min od schroniska) po wejście na najtrudniejszy szlak w Polskich Tatrach Orlą Perć – trasa wymagająca przygotowania kondycyjnego, nie polecana zdecydowanie dla turystów z lękiem wysokości.
http://atatry.bugs3.com/tatry-wysokie/okolice-hali-gasienicowej/galeria/jaworzynka9.jpg

Ostatnio edytowany przez gazda (2014-02-06 13:46:51)

Offline

 

#2 2014-02-10 12:29:42

pikus

Użytkownik

Punktów :   

Re: Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Hala Gąsienicowa jest rozległą łąką wysokogórską zajmującą dużą część obszaru Doliny Gąsienicowej. W przeszłości była miejscem zamieszkiwanym przez pasterzy, którzy na okres wiosny i lata wypasali tutaj swoje stada. Hala jest miejscem bardzo malowniczym. Górują nad nią wspaniałe szczyty polskiej części Tatr wysokich - od Świnicy przez Kościelec, Kozi Wierch, Granaty po Koszystą. Klimatu dodają również drewniane chaty, będące przejawem dawnej działalności pasterskiej.
Hala znajduje się na wysokości około 1500 m n.p.m. i jest częścią bardziej rozległej Doliny Gąsienicowej. Dolina ta przedzielona jest granią Kościelca na dwie części - Dolinę Czarną i Zieloną. Dolina Zielona Gąsienicowa znajduje się na zachód od Kościelca i obejmuje swoim obszarem licznie usytuowane w tym miejscu Stawy Gąsienicowe. Natomiast w obszarze Doliny Czarnej położonej po drugiej, wschodniej stronie grani, leży największy spośród stawów doliny - Czarny Staw Gąsienicowy. Najczęściej używaną drogą dojścia na Halę są dwa szlaki z Kuźnic - przez Jaworzynkę lub przez Boczań. Po mniej więcej godzinie marszu, gdy znajdujemy się za Przełęczą między Kopami Królowymi nagle odsłania się wspaniała panorama, która zapewne każdemu, który jest tu po raz pierwszy zapiera dech w piersiach. Piękne skalne szczyty zapewne niejednemu wydają się surowe i niedostępne, tymczasem przez całą otaczającą grań szczytową prowadzi szlak turystyczny - Orla Perć. Hala Gąsienicowa jest miejscem bardzo licznie odwiedzanym przez turystów. W jej rejonie znajduje się największy węzeł szlaków w polskiej części Tatr. Znajdzie tutaj coś dla siebie zarówno początkujący, jak i wytrawny turysta, gdyż trasy oferują pełną rozpiętość pod względem skali trudności.

Offline

 
  • Index
  •  » Tatry
  •  » Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej
Historia Lwowa

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
areszt śledczy www.ecola.pun.pl www.rudolfik-ekonomiczna.pun.pl www.ppkw.pun.pl sposób na darmowe grzybki sfgame