• Index
  •  » Tatry
  •  » Dolina Pięciu Stawów Polskich - schroniska

#1 2014-02-06 13:42:45

gazda

Nowy użytkownik

Punktów :   

Dolina Pięciu Stawów Polskich - schroniska

Dolina Pięciu Stawów Polskich jest najrozleglejszą spośród polskich wysokogórskich dolin. Jest to miejsce wyjątkowo malownicze. Piękno otaczających dolinę szczytów wzmacniane jest przez urok znajdujących się w dolinie olbrzymich stawów, z których największy - Wielki Staw - ma powierzchnię 34,1 ha i głębokość dochodzącą do 79,3 m.
Dolina Pięciu Stawów położona jest na wysokości powyżej 1665 m n.p.m. i stanowi przedłużenie Doliny Roztoki znajdującej się poniżej progu największego polskiego wodospadu - Wielkiej Siklawy, który wypływa z Wielkiego Stawu. Jak sama nazwa wskazuje znajduje się tutaj 5 stawów: Przedni, Mały, Wielki, Czarny i Zadni. Szlak biegnący wzdłuż doliny pozwala dojść do pierwszych czterech stawów, ostatni dobrze widoczny jest z drogi na Zawrat. Oprócz wymienionych stawów na terenie doliny znajduje się jeszcze szósty, niewielki zbiornik wodny - Wole Oko, stąd można mieć wątpliwość, czy nazwa doliny została właściwie obrana.
http://2.bp.blogspot.com/-L6yJIaG3mTA/TfL3XoCt3OI/AAAAAAAAAYU/FwlUv5Syyyg/s1600/dolina_pieciu_stawow%255B1%255D.jpg
Oprócz szlaków wiodących z innych sąsiednich dolin przez otaczające łańcuchy górskie, jedyną drogą dojścia do Doliny Pięciu Stawów jest zielony szlak prowadzący z parkingu w Palenicy Białczańskiej przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki. Jeden z dwóch wariantów szlaku prowadzi wzdłuż wodospadu Wielkiej Siklawy i pozwala przyjrzeć się z bliska 70-metrowej kaskadzie wodnej.
Schronisko w Pięciu Stawach jest jedynym w polskich Tatrach, do którego nie można dojechać samochodem. Budowane było w latach 1947-1953. Bez względu na warunki atmosferyczne, schronisko jest czynne przez cały rok. W odległości zaledwie dziesięciu minut od schroniska, wody z całej doliny, gromadzone w Wielkim Stawie spływają przez stawiarski próg, tworząc największy wodospad tatrzański - Siklawę (około 70 m. wysokości). Wielki Staw pieciostawiański jest najdłuższym (ok. 1 km ) i najgłębszym (ok. 80m) jeziorem tatrzańskim oraz drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce. Schronisko to dobre miejsce wypadowe m.in. na najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach - pasmo ORLEJ PERCI. Jedno z pierwszych schronisk jakie powstało w tej pięknej dolinie stanowiło kamienny schron, postawiony na północno-zachodnim brzegu Małego Stawu w roku 1876. Z biegiem czasu i ze wzrostem popularności turystyki tych czasów stało sie zbyt małe na potrzeby turystów. Dlatego Towarzystwo Tatrzańskie podjęło decyzję o budowie nowego, drewnianego, jednoizbowego schronu. Postawiono go obok starego w 1898 r. Większe schronisko na 60 osób powstało dopiero latach 1924 - 1927 z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Lata wojny to czarny okres dla jego historii, przez cały czas jej trwania było zamknięte i w końcu spłonęło na początku lata 1945 r. Po tym wydarzeniu Maria i Andrzej Krzeptowscy wybudowali nowe prywatne schronisko dla 20 osób u stóp Wyżniej Kopy. Trzy lata później Polskie Towrzystwo Tatrzańskie rozpoczęło budowę nowoczesnego, dużego schroniska nad północnym brzegiem Przedniego Stawu. Zostało ono ukończone w 1953 r. i służy turystom do dzisiaj. Od samego początku prowadzone było przez rodzinę Krzeptowskich, najpierw przez Andrzeja i Marię, a potem przez ich syna Andrzeja juniora.

Ostatnio edytowany przez gazda (2014-02-06 13:45:01)

Offline

 
  • Index
  •  » Tatry
  •  » Dolina Pięciu Stawów Polskich - schroniska
Historia Lwowa

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rudolfik-ekonomiczna.pun.pl ogloszenia pań z numerami telefonow mod returning-opiekun stonnos anime rysunki ołówkiem łatwe gry do zalogowania