baca - 2019-04-22 09:33:51

Nazwa polska: Starorobociański Wierch
Nazwa słowacka: Klin
Wysokość wierzchołka: 2176 m.n.p.m.


Położenie: Starorobociański Wierch jest najwyższym szczytem polskiej części Tatr Zachdonich i piątym pod tym względem w całym tym paśmie. Wznosi się w głównej grani ok 12,4 km na zachód od Przełęczy Liliowe. Kulminuje nad dolinami: od północy - Starej Roboty, od południowego - wschodu nad Gaborową (Gaborova dolina), zaś od południowego - zachodu nad Zadnią Raczkową (Zadna Rackova dolina), z tymże dwie ostatnie znajdują się już na Słowacji. Najbliższymi sąsiadami Starorobociańskiego Wierchu są: na pn-zach. Kończysty Wierch (1,2 km; (+) 174 m), a w pn-wsch. najwyższy z Siwych Turni - Siwy Zwornik (0,9 km (+) 211 m). Od pierwszego z wyżej wymienionych Starorobociański oddziela Starorobociańska Przełęcz, mylnie nazywana po słowacku - Rackovo Sedlo. Na pd-wsch stokach znajdują się Gaborowe Stawy. Przez opisywany tu szczyt przebiega polsko-słowacka granica państwowa

Historia nazewnictwa: Kiedyś, w XVIII w. używano dla niego po prostu nazwy Szczyt o czym świadczą dokumenty górnicze z przełomu XVIII/XIX w. oraz mapa z 1780 r., gdzie nazwano go Scyt. W XIX w. natomiast (1821 lub 1823 r.) - również na mapie - pojawiła się nazwa Starorobocianski Szyt. Pochodzi ona od Hali Starej Roboty, ponad którą wydobywano kruszce. Prawdopodobnie był to jeden z pierwszych tego typu przybytków w Tatrach o czym świadczy przymiotnik "stara". Starorobociański Wierch to jeden z nielicznych przykładów szczytów, których nazwa słowacka jest inna od polskiej. Brzmi ona Klin. Jej geneza wiąże się z tym, iż masyw Starorobociańskiego Wierchu jak klin wbija się między doliny: Zadnią Raczkową i Gaborową, oddzielając je od siebie

Historia zdobywania: Jak wszystkie szczyty Tatr Zachodnich Starorobociański Wierch został zdobyty między XVI, a XVII w. czyli w okresie początkowej eksploracji Tatr. Dokonał tego prawdopodobnie anonimowy zbójnik, pasterz, przemytnik lub zielarz. Od 1766 r. rozpoczęto na północnej ścianie poszukiwać oraz wydobywać drogocennych kruszców. Pierwszym znanym (choć również nie do końca pewnym) wejściem jest to którego dokonał szwedzki botanik Goran Wahlenberg. Udało mu się to w 1813 r. Przy okazji pomierzył wysokość szczytu. Wiadomo natomiast kto po raz pierwszy zdobył Klin zimią. Zrobili to (zbiorowo) narciarze z Zakopiańskiego Oddziału Narciarskiego w 1910 r.

Turystyka: Polacy (Słowacy zresztą również) na Starorobociański Wierch dostać się mogą z dwóch stron: z Kończystego Wierchu, bądź z Raczkowej Przełęczy (Gaborovo sedlo). W pierwszym przypadku zajmuje to ok. 40 minut (+ dojście na KOńczysty), zaś w drugim wypadku musimy na to poświęcić 35 minut (+ dojście na Raczkową Przełęcz). Szlak graniowy jest już w pełni słowacki, choć oczywiści dla Polaków dostępny. Obie trasy przedstawiają znikome trudnosci orientacyjne i techniczne. Są natomiast (razem z dojściami) bardzo długie. Warto natomiast się poświęcić, gdyż z racji wysokości widok z wierzchołka jest piękny oraz rozległy.

Czy wiesz, że... ?:... gdzieś w okolicach wierzchołka ukryty jest podobno skarb Wojciecha Matei. Słynny zakopiański bajarz ludowy - Jan "Sabała" Krzeptowski, twierdził, że "wie ka są skowone, ale nie moze pedzieć bo był psysingony".

www.ef81.pun.pl www.lakierowankomotoryzacja.pun.pl www.sielczanie.pun.pl www.gothicmmo.pun.pl www.euphoria.pun.pl